KALKULATOR PORÓWNANIA FORM OPODATKOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ OSÓB FIZYCZNYCH


(np. duży zus 1773,96
duży zus bez chorobowego 1646,47
mały zus 442,90
mały zus bez chorobowego 408,60
powyższe przykłady są bez funduszu pracy
i funduszu solidarnościowego)*





zasady ogólne podatek liniowy ryczałt
dochód roczny - ogl./lin.
przychód- rycz.
zus społeczne roczne
zus zdrowotna rocznie
podatek roczny
suma danin do państwa rocznie
% danin oprowadzanych do państwa od dochodu
ZYSK ROCZNY
Najkorzystniejsza forma opodatkowania

INSTRUKCJA

Kalkulator wylicza prognozę zysku z działalności gospodarczej, obciążenia finansowe oraz porównuję zasady rozliczania wg form opodatkowania. Kalkulator nie bierze pod uwagę takich kwestii jak wspólne opodatkowanie z małżonkiem, ulgi na dzieci itp. oraz nie rozlicza przychodów na więcej niż jedna stawka podatku ryczałtowego. Składki społeczne oraz dozwolona cześć składki zdrowotnej zaliczane są w koszty. W podpowiedziach "zus społeczne" nie są uwzględnione skłądki np. na fundusz pracy, który też można doliczyć do kosztów wpisując w pozyczje "koszty mieszięczne".

*- składki zus wprowadzamy takie jakie obowiązują w damym roku.

Przykłady wprowadzania danych:

1. Przedsiębiorca rozlicza się do tej pory na podatku ryczałtowym 8,5% płaci miesięcznie duży zus (składki społeczne) oraz rozlicza się w VAT. Wprowadza w przychód prognozowany miesięczny przychód netto (bez vat). W koszty wprowadza prognozowane miesięczne koszty działalności netto. Pomimo tego że rozlicza się w ryczałcie gdzie koszty są nie brane po uwagę, jednakże w celu analizy form opodatkowania, powinien je wprowadzić, w przeciwnym razie analiza będzie nieprawidłowa. Wpisuje składki zus społeczne jakie go obowiązują. Wybiera stawkę podatku ryczałtową, która go obowiązuje 8,5%. Po przeliczeniu danych otrzymuje informacje jak zmienią się obciążenia finansowe, zysk, porównanie zmian zasad i form opodatkowania.

2. Przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych lub podatku liniowym, nie jest vatowcem, płaci mały zus społeczne bez składki chorobowej. Wprowadza dane analogicznie jak w przykładzie 1 z tym że w przychodach i kosztach nie występuje kwota netto ponieważ nie ma vat, w stawkę podatku ryczałtowego wprowadzić należ taką jaka by obowiązywała przy rozliczaniu na podatku ryczałtowym. Po przeliczeniu danych otrzymujemy informacje jak z przykładu 1.